Honowanie głębokich otworów, choć może wydawać się niewielką częścią z zakresu szeroko pojętej obróbki materiałów, odgrywa kluczową rolę w przemyśle i produkcji maszynowej. W poniższym artykule przybliżymy, na czym polega ten proces oraz jakie korzyści można odnieść, stosując honowanie głębokich otworów w produkcji. Zapoznamy się również z przebiegiem tego rodzaju obróbki i zastosowaniami w różnych branżach przemysłowych.

Usprawnienie jakości i trwałości detali

Celem honowania głębokich otworów jest usunięcie wszelkich wad obrabianego otworu detalu, takich jak drobne rysy czy nierówności powierzchni, dzięki czemu będą one cechowały się bardzo wysoką jakością i gładkością. Za pomocą tego procesu jesteśmy bowiem w stanie uzyskać idealnie równą powierzchnię, a także precyzyjnie określony kształt oraz wymiar elementu. Ponadto honowanie głębokich otworów pozwala nadać detalom pożądany stopień chropowatości. Dzięki temu części maszynowe stają się znacznie bardziej odporne na ścieranie oraz nie ulegają korozji.

Przebieg procesu honowania głębokich otworów

Proces honowania głębokich otworów to rodzaj obróbki wykańczającej, który najczęściej przeprowadzany jest po toczeniu lub wierceniu. Jest to skuteczniejsza i precyzyjniejsza alternatywa dla tradycyjnego szlifowania, dogniatania czy roztaczania. Honowanie odbywa się z wykorzystaniem specjalnych honownic, które wyposażone są w elementy ścierne zamontowane na ruchomej głowicy. Osełka musi mieć jednak odpowiednią strukturę dostosowaną do obrabianego otworu, a także materiału, z jakiego jest on wykonany.

Różnorodność zastosowań honowania przemysłowego

Honowanie przemysłowe może być przeprowadzane zarówno dla dużych, jak i małych elementów, a także otworów o różnej głębokości. Detale wykonane ze stali, miedzi, aluminium oraz innych materiałów mogą być poddane temu rodzajowi obróbki. Honowanie przemysłowe głębokich otworów wykorzystywane jest nie tylko podczas produkcji różnego rodzaju elementów, ale też w celu ich regeneracji.