Naprawa wałów korbowych

Oferujemy kompleksową naprawę wałów korbowych. Nasza specjalistyczna wiedza oraz zaplecze techniczne pozwalają na wykonanie całego procesu regeneracji wałów. Do naszych prac można więc zaliczyć, między innymi: napawanie, szlifowanie, polerowanie oraz wyważanie. Każda regeneracja zakończona jest pomiarami kontrolnymi, dzięki którym klient ma pewność, że otrzymuje po naprawie sprawny wał korbowy.

 

Szlifowanie wałów korbowych

Szlifowanie walów korbowych wykonujemy w sytuacji, gdy wymiar wału nie jest zgodny z normą podaną przez producenta np. wskutek eksploatacji silnika lub podczas zatarcia wału. W takich sytuacjach często na powierzchni wału tworzą się nierówności, które powodują nierównomierne rozchodzenie się oleju po powierzchni panewki. Dokonujemy wówczas regeneracji wału poprzez szlifowanie powierzchni czopów korbowych oraz głównych do odpowiedniego rozmiaru. W ten sposób zachowujemy niezbędny luz między panewkami, korbowodem oraz wałem. Takie ustawienie pozwala na rozłożenie siły tarcia na możliwie jak największą powierzchnię.

Po wyszlifowaniu czopy wału korbowego poddawane są dodatkowo polerowaniu, które poprawia jakość ich powierzchni, umożliwiając lepszą ich współpracę z panewkami. W rezultacie zmniejsza się opór podczas obracania wału a co za tym idzie, wydłuża się żywotność zarówno panewek, jak i samego wału.

Usługę szlifowania wałów korbowych wykonujemy na szlifierkach duńskiej firmy AMC-Schou oraz włoskiej firmy Robbi. Posiadamy możliwość szlifowania wałów do 1500 mm długości.

Szlifierka do wałów korbowych

WYWAŻANIE WAŁÓW KORBOWYCH

Wyważanie wałów korbowych jest ostatnią czynnością, którą wykonujemy w procesie naprawy wałów korbowych. Dzięki dynamicznej wyważarce firmy Sunnen możemy dokładnie wyważyć wały rzędowe i widlaste w układzie „V”. Kompleksowe wyważenie wału korbowego obejmuje wyrównanie mas kompletnych tłoków i mas korbowodów, a także wyważanie koła zamachowego, wyważenie wału i końcowe wyważenie wału z kołem zamachowym. Wyważenie wału korbowego jest bardzo istotnym elementem właściwej naprawy wału. Dzięki temu, min.:

  • zmniejszają się drgania silnika,
  • wydłuża się żywotność używanych elementów,
  • występuje zwiększenie mocy silnika,
  • zmniejszeniu ulega zużycie paliwa.

NAPAWANIE WAŁÓW KORBOWYCH

W przypadku zużycia wału korbowego poza wymiary katalogowe posiadamy możliwość odbudowania uszkodzonych czopów poprzez napawanie. Do napawania wałów korbowych wykorzystujemy automat spawalniczy niemieckiej firmy Rege. Zastosowana technologia pozwala na uzyskanie odpowiednich parametrów technicznych napawanych czopów.