Mycie ultradźwiękowe

Mycie ultradźwiękowe, w porównaniu z myciem mechanicznym, umożliwia osiągnąć maksymalną czystość mytych powierzchni w krótkim czasie. Jednocześnie jako metoda nieinwazyjna nie powoduje uszkodzeń delikatnych lub skomplikowanych mechanizmów, dzięki czemu może być stosowana także do mycia silników zabytkowych i sportowych. Dlatego też, wykonując prace z zakresu regeneracji silników samochodowych, oferujemy ultradźwiękowe mycie elementów silnika. Dzięki temu możemy precyzyjniej określić stan techniczny naprawianych części i podzespołów. W naszej firmie świadczymy profesjonalne usługi z zakresu przemysłowego mycia silników, a także bloków i głowic samochodowych.

Jakie zanieczyszczenia usuwamy z wykorzystaniem ultradźwięków?

Do prawidłowej oceny stanu zużycia lub uszkodzenia silnika i innych części samochodowych konieczne jest właściwe oczyszczenie ich powierzchni z zanieczyszczeń. Do tego właśnie wykorzystujemy ultradźwięki, które pozwalają na usunięcie nie tylko zalegającej na ich powierzchni warstwy brudu, ale również rdzy. Dzięki myciu ultradźwiękami usuwamy zanieczyszczenia takie jak:

 • smary,
 • oleje,
 • emulsje chłodzące,
 • pasty,
 • wióry,
 • opiłki i inne.

Na czym polega proces mycia ultradźwiękami?

Do mycia ultradźwiękowego wykorzystujemy myjnię firmy Ultron wykonaną na specjalne zamówienie i dostosowaną do potrzeb naszego zakładu. Emitowane przez myjkę ciśnieniową fale wysokiego ciśnienia o dużej częstotliwości, wywołują zjawisko zwiane procesem kawitacji. Powstałe w ten sposób pęcherzyki powodują odrywanie zanieczyszczeń i rdzy od powierzchni mytych elementów. W porównaniu do tradycyjnych metod czyszczenia np. mycia ręcznego czy natryskowego, zastosowanie myjki ultradźwiękowej znacznie skraca czas mycia części samochodowych, np. głowic.
Proces kawitacji generowany przez ultradźwięki oddziałuje intensywnie na powierzchnie, ale nie powoduje uszkodzenia mytych elementów i części.

W naszej firmie zajmujemy się myciem ultradźwiękowym części i elementów maszyn o gabarytach:
maksymalna masa 200 kg,
długość 1300 cm, szerokość 700 cm, wysokość 500 cm.

Zalety mycia ultradźwiękowego

Mycie ultradźwiękowe, zwane również przemysłowym w porównaniu z konwencjonalnymi sposobami mycia jest zdecydowanie szybsze i dokładniejsze. Pozwala na bardziej równomierne oczyszczanie detali nawet w trudno dostępnych miejscach oraz elementów o skomplikowanej budowie. Ten typ czyszczenia nie wymaga również stosowania bardzo wysokich temperatur, a co za tym idzie generuje niższe zużycie energii elektrycznej. Doskonałe efekty czyszczące uzyskujemy już w temperaturze ok. 50⁰C. Wśród innych zalet mycia ultradźwiękowego możemy wymienić:

 • bardzo niskie stężenie preparatu trawiącego (ok. 5 – 7 %),
 • kilkukrotne skrócenie czasu obróbki: czyszczenie metodą tradycyjną zajmuje ok. 2h podczas, gdy mycie przy wspomaganiu ultradźwiękami wykonujemy w ok. 30 minut,
 • uzyskanie gładkiej i jednorodnej powierzchni,
 • dokładniejsze odtłuszczenie detali np. przed malowaniem,
 • brak szkodliwego zapylenia, które powstaje np. podczas śrutowania.