Obróbka precyzyjna różnego rodzaju elementów maszyn i urządzeń specjalistycznych wymaga doboru  odpowiednich technologii , dzięki którym detal zyskuje wykonany zgodnie z wymogami technicznymi w tym: geometrii, tolerancji i chropowatości powierzchni. Proces skrawania jest  jednym z najczęściej stosowanych metod obróbki i obejmuje wiele technologii.  Honowanie przemysłowe to jedeną z nich – proces wykańczający, który umożliwia precyzyjne szlifowanie powierzchni otworu za pomocą specjalnych kamieni ściernych. Sprawdźmy, w jakich gałęziach przemysłu jest on stosowany!

Na czym polega honowanie?

Honowanie przemysłowe nazywane jest inaczej szlifowaniem krzyżowym i polega na specjalistycznej obróbce końcowej otworów elementówmaszyn i urządzeń. Dzięki zastosowaniu tej technologii możliwe jest uzyskanie wymaganych parametrów : wymiar, tolerancja, chropowatość oraz usuniecie błędów geometrii otworu. Proces honowania umożliwia precyzyjną obróbkę na drodze usunięcia naddatków materiału, najczęściej stosowane jest w obróbce wielkogabarytowych detali.

Honowanie umożliwia niezwykle precyzyjną obróbkę poprzez usunięcie naddatku materiału. Najczęściej stosowane jest w przypadku wielkogabarytowych części o walcowatym kształcie. Maszyny do honowania przemysłowego, czyli honownice, wyposażone są w specjalne głowice honujące uzbrojone zakończone kamieniami ściernymi, które usuwają od ok. 0,03 do kilku mm materiału na średnicy.

Gdzie stosowana jest technologia honowania i honowania przemysłowego?

Technologia honowania i honowania przemysłowego jest niezwykle często stosowana w wielu gałęziach przemysłu. Jest ona znacznie dokładniejsza niż tradycyjne szlifowanie i najczęściej wykorzystuje się ją przy obróbce różnego rodzaju elementów maszyn oraz urządzeń w takich dziedzinach, jak:

  • hydraulika,
  • hutnictwo,
  • przemysł maszynowy,
  • lotnictwo,
  • motoryzacja

oraz w pozostałych gałęziach przemysłu.

Ponadto proces ten często stosowany jest podczas produkcji silników, turbin i podzespołów. Jak widzisz, cechuje się on niezwykle szerokim zastosowaniem. Jest bowiem nie tylko wyjątkowo precyzyjny, ale też zapewnia wysoką powtarzalność szlifowanych elementów.