Honowanie to proces maszynowej obróbki wykorzystywany przede wszystkim przy wykańczaniu otworów lub cylindrów. Wyróżnia się ono wysoką precyzją. Dzięki zastosowaniu honowania można nadać obrabianej powierzchni odpowiednią średnicę, a także wyeliminować różne błędy kształtu otworów (np. falistość, stożkowatość, krzywizna osi czy owalność). Nowoczesne honownice są najczęściej sterowane cyfrowo, dzięki czemu gwarantują precyzyjną obróbkę i całkowitą powtarzalność efektu końcowego.

Czym jest sterowanie cyfrowe?

Sterowanie cyfrowe (CNC) to komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Sercem układów sterowania numerycznego jest zawsze mikrokomputer, dzięki któremu można interaktywnie projektować pracę wyposażonych w nie maszyn. Współczesny przemysł wykorzystuje sterowanie cyfrowe w różnych branżach. Można je spotkać m.in. we frezarkach, tokarkach, wycinarkach, taśmach produkcyjnych czy honownicach przemysłowych. Dzięki niemu praca tych maszyn przebiega bez zbędnych przestojów, jest w 100% powtarzalna i zautomatyzowana.

Rola operatora polega na aktywnym nadzorowaniu  pracy takich maszyn, wczytywania i edytowania danego programu do obróbki oraz wprowadzania do niego tych informacji, które są konieczne do zrealizowania wybranych zadań. Może on w każdej chwili wprowadzić zmiany parametrów obróbki i śledzić jej postępy.

Jakie są największe zalety sterowania CNC w honownicach?

Sterowanie numeryczne honownic znacznie usprawnia proces produkcji. Sterowanie CNC to gwarancja najwyższej wydajności honowania oraz stuprocentowej powtarzalności wszystkich zadań. Wykorzystanie technologii cyfrowych w przypadku honownic sprawia, że obróbka jest w pełni zautomatyzowana, dzięki czemu przebiega szybciej i jest realizowana z większą dokładnością. Brak konieczności obsługiwania honownic przez operatorów powoduje, że proces produkcyjny jest szybszy i efektywniejszy, gdyż wszelkie ewentualne błędy ludzkie zostają wyeliminowane. Każde nawet bardzo złożone zadanie jest wykonywane szybko i bezbłędnie.

Honownice sterowane cyfrowo to doskonałe rozwiązanie, które sprawdza się szczególnie w zakładach nastawionych na wielkoseryjną albo masową produkcję.