Szlifowanie krzyżowe to jedna z technik obróbki skrawaniem. Podobnie jak inne metody skrawania ma na celu uzyskanie geometrii otworu zgodnej z dokumentacją techniczną obrabianych elementów. Szlifowanie krzyżowe należy do bardzo precyzyjnego procesu wykańczającego, który powinien być wykonywany jako ostatni proce. Na czym dokładnie polega ta technologii obróbki skrawaniem i gdzie jest wykorzystywana?
Szlifowanie krzyżowe, czyli honowanie
Szlifowanie krzyżowe określa się również terminem „honowanie”. Zalicza się je do procesów wykańczających lub też mikroobróbki. Honowanie to obróbka, dzięki której możliwe jest uzyskanie wysokiej dokładność wymiarowej otworu. Szlifowanie krzyżowe wykorzystuje się do wykończenia cylindrów, rur, otworów czy tulei stanowiących podzespoły maszyn i urządzeń . Honowanie jako jedyna technologia pozwala uzyskać precyzyjne wymiary otworu wraz z tolerancją, oczekiwaną jakość powierzchni oraz usunąć wszelkie błędy kształtu otworu jak: rysy, owalności, krzywizny, stożkowatości czy falistości. Do szlifowania krzyżowego służą specjalne maszyny sterowane cyfrowo zwane honownicami. Osiągają one niższe prędkości pracy, przez co nacisk na obrabiany materiał jest o wiele mniejszy. Standardowo podczas szlifowania krzyżowego usuwa się od 0,03 do 0,3 mm materiału, co pozwala na zwiększenie dokładności obrabianego otworu, uzyskanie pożądanej klasy chropowatości, a także zagwarantowania poprawnej współpracy ruchowej poszczególnych części maszyn i urządzeń i wydłużenie ich żywotności. Te cechy powodują duży wzrost zastosowania technologii honowania , a także zapewniają mu przewagę nad klasycznym procesem szlifowania przemysłowym, gdzie elementy wykańcza się przy pomocy tradycyjnych narzędzi ściernych.
W jakim celu stosuje się szlifowanie krzyżowe?
Szlifowanie krzyżowe służy do obróbki elementów maszyn, urządzeń i detali wykonanych m.in. ze stali, stali nierdzewnej, aluminium, miedzi, brązu lub wszelkiego rodzaju powłok. Zaliczane jest do precyzyjnych procesów wykończeniowych takich elementów jak cylindry, tuleje cylindrowe, rury, korpusy lub nietypowe konstrukcje maszyn i urządzeń stosownych w przemyśle. Nasza firma zajmuje się honowaniem elementów o różnych rozmiarach wymiarach : o średnicy od 1,25 mm do 1000 mm oraz długości od 100 mm do 10000 mm. Wysoka precyzja wykończenia elementów oraz możliwość uzyskania pożądanej jakości powierzchni powodują, że ta metoda obróbki znajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu jak np.: przemysł maszynowy, hutnictwo czy hydraulika.