Szlifowanie krzyżowe, czyli honowanie, to technologia polegająca na precyzyjnej obróbce otworów w celu uzyskania odpowiednich wymiarów, tolerancji i wysokiej jakości obrabianej powierzchni. Metoda obróbki stosowana jest zarówno podczas procesu wykańczania, jak i usuwania błędów geometrii otworu, jak np. rysy, krzywizna osi, stożkowatość, owalność czy falistość. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku elementów, które wymagają precyzyjnej obróbki powierzchni wewnętrznej otworów.

Szlifowanie krzyżowe — kiedy znajduje zastosowanie?

Honowanie to jedna ze specjalności naszej firmy. Prawidłowo przeprowadzony proces honowania pozwala na uzyskanie wyników zgodnych z dokumentacją techniczną danego elementu, zarówno pod względem geometrii, jak i tolerancji i chropowatości. Szlifowaniu krzyżowemu (honowaniu) poddawane są różne elementy, w przypadku których oczekiwana jest wyjątkowa precyzja. Są to m.in. cylindry bloków silnikowych, tuleje cylindrowe pojedyncze, jak i nietypowe konstrukcje bloków. Zajmujemy się też obróbką korpusów i rur, a także elementy maszyn i urządzeń stosownych w wielu gałęziach przemysłu.

Zabieg honowania może być przeprowadzony w przypadku elementów o następujących wymiarach średnic od 1,25 mm do 1000 mm oraz długościach od 100 mm do 10000 mm. Istnieje możliwość wykonania szlifowania krzyżowego w przypadku średnic i długości, które nie zostały wskazane powyżej. W takich przypadkach jednak prosimy naszych klientów o wcześniejszy kontakt w celu doboru odpowiedniego narzędzia.

Jakie materiały podlegają honowaniu?

Honowanie może być przeprowadzone w przypadku elementów wykonanych z takich materiałów, jak np. aluminium, miedź, brąz, żeliwa, stal (w tym stal nierdzewna) oraz powłoki ceramiczne, metalowe, węglikowe i inne.

W jakich branżach stosowane jest szlifowanie krzyżowe?

Szlifowanie krzyżowe to obróbka, która znajduje zastosowanie w różnych branżach. Doskonałym przykładem jest hydraulika, gdzie honowaniu poddaje się m.in. pompy wielotłoczkowe, siłowniki hydrauliczne, zawory, rozdzielacze i tuleje sterujące. Kolejną taką dziedziną jest przemysł ciężki, gdzie honowanie przemysłowe jest niezbędne do wykończenia m.in. siłowników stosowanych w różnych specjalistycznych maszynach i urządzeniach. Z kolei w przemyśle wydobywczym ropy naftowej w ten sposób przygotowywane są części maszyn i aparatury wydobywczej. Honowaniu poddawane są też części elektrowni wiatrowych.

Nowoczesne honowanie ma też zastosowanie w motoryzacji, przemyśle lotniczym i maszynowym, chemicznym, farmaceutycznym i wielu innych.