Honowanie to jedna z niezwykle precyzyjnych metod obróbki, która umożliwia nadanie detalom dużej dokładności wymiarowej. Polega ona na szlifowaniu krzyżowym i mogą być jej poddawane rozmaite elementy, takie jak cylindry o różnej wielkości, w dodatku wykonane z różnego rodzaju metalu. Przed przystąpieniem do honowania detal powinien być jednak odpowiednio przygotowany. W artykule odpowiadamy, w jaki sposób!

Obróbka wstępna

Honowanie cylindrów, nazywane inaczej szlifowaniem krzyżowym, to obróbka wykańczająca, która jest wykonywana na samym końcu prac. W związku z tym detal, przed poddaniem go temu procesowi, powinien być do niego odpowiednio przygotowany. Najczęściej honowanie przeprowadza się po wierceniu lub toczeniu w celu precyzyjnego wygładzenia powierzchni cylindra i usunięciu z niego wszelkich wad i błędów w geometrii, takich jak:

  • krzywizny,
  • nierówności osi,
  • owalności,
  • rysy i mikropęknięcia.

Co więcej, honowanie cylindrów eliminuje też naprężenia powierzchniowe oraz sprawia, że detale zyskują większą odporność na korozję czy ścieranie.

Wybór odpowiedniej maszyny

Przygotowując cylinder do honowania, nie bez znaczenia pozostaje też wybór odpowiedniej maszyny i narzędzia ściernego. Do obróbki tych elementów wykorzystywane są honownice pionowe. Diamentowe osełki dobierane są w zależności od rodzaju i twardości obrabianego elementu, a także poziomu chropowatości powierzchni, który chcesz uzyskać.

Ponadto w trakcie honowania cylindrów musi być stosowana specjalna ciecz smarująco-chłodząca, która odpowiedzialna jest za odprowadzanie ciepła, które wytwarza się podczas obróbki. Płyn ten usuwa również opiłki powstające podczas szlifowania. W przeciwnym razie mogłoby dojść do poważnych uszkodzeń, zarówno narzędzia honującego, jak i detalu. Powierzchnia obrabianego elementu natomiast mogłaby nie być tak gładka i równa.