Honowanie przemysłowe inaczej gładzenie lub szlifowanie krzyżowe to maszynowa obróbka ścierna, której celem jest precyzyjne wykończenie wewnętrznych powierzchni walcowych: otworów i cylindrów. Honowanie przeprowadza się przy pomocy specjalnych kamieni ściernych osadzonych na głowicy.

Poprzez dokładnie zdjęcie wierzchniej warstwy materiału elementom obrabianym nadaje się pożądaną średnicę, geometrię i powierzchnię umożliwiającą gruntowne spasowanie detali układów także wielkogabarytowych. Honowanie poza kształtowaniem elementu umożliwia również usunięcie powstałych wcześniej błędów kształtu otworów. Atrakcyjność tej metody jest związana z krótkim czasem realizacji projektów i wysoką dokładnością.

Procesom honowania mogą być poddane przedmioty wykonane między innymi ze:

  • stali
  • stali nierdzewnej
  • aluminium
  • brązu
  • żeliwa
  • miedzi
  • powłok metalicznych, metalowych i węglikowych

Zalety honowania przemysłowego

Honowanie na tle innych technologii obróbki wykańczającej wyróżnia się tym, że w jego trakcie na opracowywanej powierzchni powstaje tzw. szlif krzyżowy. Szlif krzyżowy to struktura płasko-wierzchołkowa składająca się z wzajemnie krzyżujących się zagłębień. W ten sposób uzyskana chropowatość pełni rolę kanalików smarnych, a więc tym samym ogranicza ścieranie i wydłuża żywotność wykańczanych elementów.

Honowanie przemysłowe znajduje zastosowanie w obróbce wykańczającej detali wykorzystywanych w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, maszynowym, w górnictwie i hydraulice.

Co nas wyróżnia?

Honowanie przemysłowe to innowacyjna, całkowicie skomputeryzowana technologia, która pozwala na uzyskanie wysokiej wydajności i dokładności procesu jednocześnie. Nasza firma dysponuje nowoczesną honownicą przemysłową o wysokich możliwościach technologicznych, która pozwala na obróbkę detali wielkogabarytowych. Jako jedyna firma w Europie posiadamy zaplecze technologiczne, które umożliwia nam realizację zamówień na elementy o średnicy od 16 do 1000 mm i długości 10 metrów.