MYCIE ULTRADŹWIĘKOWE

MAKSYMALNA CZYSTOŚĆ W KRÓTSZYM CZASIE!

Mycie ultradźwiękowe, w porównaniu z myciem mechanicznym, umożliwia osiągnięcie maksymalnej czystości mytych powierzchni w krótkim czasie. Jednocześnie jako metoda nieinwazyjna nie powoduje uszkodzeń delikatnych lub skomplikowanych mechanizmów. Ze względu na swoje zalety, czyszczenie ultradźwiękowe znajduje zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach. Metodę tę wykorzystuje się np. w przemyśle, medycynie oraz zakładach mechaniki samochodowej. Może być bezpiecznie stosowana m.in. do mycia silników zabytkowych i sportowych, gdyż doskonale radzi sobie z uporczywymi zabrudzeniami, takimi jak oleje albo smary. Decydując się na ultradźwiękowe mycie silników, zyskujesz pewność, że ich wrażliwe detale nie zostaną uszkodzone.

Wykonując prace z zakresu regeneracji silników samochodowych, oferujemy ultradźwiękowe mycie elementów silnika takich jak głowice czy bloki. Dzięki temu możemy precyzyjnie określić stan techniczny naprawianych części i podzespołów. W naszej firmie świadczymy profesjonalne usługi z zakresu przemysłowego mycia silników.

mycie ultradźwiękowe
przemysłowe mycie silników
mycie ultradźwiękowe części samochodowych
mycie ultradźwiękami

Jakie zanieczyszczenia usuwamy z wykorzystaniem ultradźwięków?

Do prawidłowej oceny stanu zużycia lub uszkodzenia silnika i innych części samochodowych konieczne jest właściwe oczyszczenie ich powierzchni z zanieczyszczeń. Do tego celu wykorzystujemy ultradźwięki, które pozwalają na usunięcie nie tylko zalegającej na ich powierzchni warstwy brudu, ale również rdzy. Dzięki myciu ultradźwiękami usuwamy zanieczyszczenia powierzchni przez:

    • smary,
    • oleje,
    • emulsje chłodzące,
    • pasty,
    • wióry,
    • opiłki i inne.

Na czym polega proces mycia ultradźwiękami?

Do mycia ultradźwiękowego wykorzystujemy myjnię firmy Ultron, wykonaną na specjalne zamówienie i dostosowaną do potrzeb naszego zakładu. Emitowane przez myjkę ciśnieniową fale wysokiego ciśnienia o zmiennej częstotliwości wywołują zjawisko zwane procesem kawitacji. Powstałe w ten sposób pęcherzyki pary powodują odrywanie zanieczyszczeń i rdzy od powierzchni mytych elementów. W porównaniu do tradycyjnych metod czyszczenia np. mycia ręcznego czy natryskowego, zastosowanie myjki ultradźwiękowej znacznie skraca czas mycia części samochodowych, np. głowic.
Proces kawitacji generowany przez ultradźwięki oddziałuje intensywnie na powierzchnie, ale nie powoduje uszkodzenia mytych elementów i części.

W naszej firmie zajmujemy się myciem ultradźwiękowym części i elementów maszyn o następujących gabarytach:
maksymalna masa 200 kg, długość 1300 cm, szerokość 700 cm, wysokość 500 cm.

Zalety mycia ultradźwiękowego

Mycie ultradźwiękowe, zwane również przemysłowym, w porównaniu z konwencjonalnymi sposobami mycia jest zdecydowanie szybsze i dokładniejsze. W procesie czyszczenia ultradźwiękowego wykorzystywane są właściwości fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości, niesłyszalnych dla ludzkiego ucha. Mimo iż nie można ich usłyszeć, generują drgania, które przenikają przez czyszczony materiał, skutecznie usuwając z niego wszelkie zanieczyszczenia. Mycie ultradźwiękowe jest całkowicie bezpieczne zarówno dla czyszczonych powierzchni, jak i osób znajdujących się w pobliżu.

Wielką zaletą mycia ultradźwiękowego jest równomierne oczyszczanie i odtłuszczanie detali, nawet w trudno dostępnych miejscach, oraz elementów o skomplikowanej budowie. Ten typ czyszczenia nie wymaga stosowania bardzo wysokiej temperatury, a co za tym idzie obniża zużycie energii elektrycznej. Doskonałe efekty czyszczące uzyskujemy już w temperaturze ok. 50⁰C. Wśród innych zalet mycia ultradźwiękowego należy wymienić:

    • bardzo niskie stężenie preparatu trawiącego (ok. 5 – 7 %),
    • kilkukrotne skrócenie czasu obróbki: czyszczenie metodą tradycyjną zajmuje ok. 2h podczas, gdy mycie przy wspomaganiu ultradźwiękami wykonujemy w ok. 30 minut,
    • uzyskanie gładkiej i jednorodnej powierzchni,
    • dokładniejsze odtłuszczenie detali np. przed malowaniem,
    • zautomatyzowanie procesu czyszczenia – mycie ultradźwiękowe nie wymaga ciągłej obecności technika,
    • brak szkodliwego zapylenia, które powstaje np. podczas śrutowania.

Mycie ultradźwiękowe jest niezawodnym sposobem czyszczenia wielu wrażliwych elementów. Stosując tę metodę, oszczędza się nie tylko czas, ale także energię, wodę oraz środki myjące, a więc jest to proces korzystny z ekologicznego i ekonomicznego punktu widzenia.