Duży przebieg

regeneracja silnika

Zwykle po dużym przebiegu silnik spalinowy sprawia już problemy i wymaga wymiany, ale często taka operacja jest zupełnie nieopłacalna. Nowy silnik to zbyt duży koszt, a wymiana na używany to zazwyczaj loteria – nie wiemy na co trafimy. Najbardziej korzystnym rozwiązaniem może się okazać regeneracja silnika. Ma to taką zaletę, że będziemy wiedzieć, że to nasz silnik, którego używaliśmy, jakiś czas na nim jeździliśmy, a dzięki regeneracji dalej może być przez długi czas niezawodny.

Problemy z silnikiem

Często układ napędowy, kiedy ma awarię, sygnalizuje to w określony sposób. To, jaki mamy problem z silnikiem możemy rozpoznać po objawach awarii. Np. jeśli zużywa za dużo oleju, a nie ma śladów w postaci wycieków pod autem, może to (ale nie musi) świadczyć o znacznym wyeksploatowaniu napędu. Akurat jeśli chodzi o plamy oleju pod autem, to powinniśmy sprawdzić z którego miejsca jest wyciek. Żeby to zrobić trzeba umyć silnik, być może chodzi tylko o zużyte uszczelki. Jednakże jeżeli wycieki są w różnych miejscach to prawdopodobnie sprężenie mieszanki paliwa z powietrzem w skrzyni korbowej wypycha nam z niej olej, co również informuje o dużym zużyciu silnika. Warto zwrócić uwagę na dym wydobywający się z rury wydechowej, niebieski powie nam, że silnik pali olej co może mówić na przykład o pęknięciu cylindra. Biały dym będzie natomiast świadczył o spalaniu płynu chłodniczego, co wskazuje często na uszkodzenie uszczelki pod głowicą. W jednym i drugim wypadku nie obejdzie się bez regeneracji silnika.

Naprawa

Gdy już zdecydujemy się na naprawę silnika, warto wybrać zakład w tym się specjalizujący. W profesjonalnym warsztacie po prostu znajdziemy oprócz wykwalifikowanego personelu również odpowiedni park maszynowy. To ważne, ponieważ czynności przeprowadzane podczas pracy wymagają wielkiej dokładności. Możemy regenerować właściwie cały silnik, lub jeśli nie ma takiej potrzeby, tylko niektóre jego części. Będzie to zależeć od tego, co jej wymaga. Rzetelny serwis przed podjęciem napraw musi sprawdzi co silnikowi dolega i przedstawi nam plan napraw.